Slovník výrazov Internetového marketingu

Affiliate marketing

Affiliate marketing  je spôsob zarábania na Internete formou  predaja cudzích produktov. Čiže affiliate by sa dal preložiť ako sprostredkovateľ. Je to pravdepodobne najrozšírenejšia forma zarábania na Internete. Je zaujímavá tým, že sprostredkovateľ (affiliate marketer) môže dostať aj 75% ceny, teda viac ako samotný tvorca produktu. Produkty je možné predávať prostredníctvom Facebooku alebo inej sociálnej siete, prostredníctvom Emailového zoznamu a podobne.

Amazon Kindle

Tento výraz môže mať viacero významov. V prvom rade je to elektronické zariadenie podobné tabletu, na ktorom je možné čítať elektronické knihy. Celý systém predaja elektronických kníh na Amazone sa nazýva tiež Amazon Kindle a niekedy sa aj činnosť podnikania v oblasti predaja eBook spája so slovom Amazon Kindle.

Autoresponder

Autoresponder je funkcia Email marketingového systému, ktorá automaticky posiela sekvenciu Emailov každému novému záujemcovi, ktorý sa zaregistruje (napr. prostredníctvom Optin Page). Sekvencia Emailov môže byť ľubovoľná, môže byť poslaný Email každý deň, obdeň, raz do týždňa a podobne. Autoresponder sa dá nastaviť na týždne aj mesiace dopredu.

Conversion

To by sa dalo jednoducho preložiť ako konverzia. Znamená to, že návštevník vašej stránky urobí nejakú akciu. Konverziou môže byť, že sa prihlási na odber newsletra, vyplní dotazník, stiahne si eBook alebo kúpi od vás nejaký produkt. Práve konverzie sú dôležitejšie ako samotní návštevníci. Môžete mať tisíce návštevníkov, ale konverziu 1%. Na druhej strane môžete mať napríklad 100 návštevníkov a konverziu 50%. Preto je dôležitejšie radšej ponúknuť kvalitný obsah ako inzerátmi naháňať počet návštevníkov.

CPA/CPC

V preklade to znamená Cost Per Action. Pre porovnanie uvádzam, že väčšina reklamy sa dnes predáva ako CPC - Cost Per Click - čiže cena za kliknutie na banner alebo odkaz. Toto však pre platiteľa môže znamenať iba to, že niekto prišiel a videl jeho stránku. Oveľa cennejšie je, ak návštevník stránky urobí nejakú akciu, napríklad zaregistruje sa, stiahne si bezplatný eBook (to je v podstate tá istá akcia, len za registráciu návštevník dostane protihodnotu) alebo si niečo kúpi. Vo všeobecnosti je cena za CPA oveľa vyššia ako CPC.

Doodle video

Je to výraz pre animované video s postavičkami, ktoré môže predstavovať nejakú situáciu, problém, riešenie, produkt. Doodle video je vynikajúca náhrada drahých videí, ktoré môžu zvyšovať predajnosť. Ukážky takýchto videí nájdete na slides.animatico.net

Downsell

Downsell je podobný produkt ako Upsell s trochu lacnejší horšími parametrami. Funguje to ako posledná možnosť presvedčiť zákazníka, ak odmietne upsell. Ak odmietnete v MacDonalde kúpiť veľké hranolky k burgeru, tak vám ponúknu menšie hranolky.

Email Marketing

Email marketing je oslovovanie zákazníkov prostredníctvom Emailov. Dnes ho používa už každý väčší dodávateľ alebo výrobca. Ako používateľ rozpoznáte Email marketing jednoducho tak, že linky v Emaili sú dlhé a zvyčajne nič nehovoriace. Odosielateľ Emailu vie zistiť, na ktoré linky ste klikli, z čoho vie usúdiť, čo vás zaujíma a bude vám podúvať tento obsah.

Freelancer

Je odborník v nejakej oblasti. U nás by sme to možno preložili ako súkromník. Freelancer môže byť napríklad programátor, grafik, asistent a podobne. Freelancer aj znamená, že tento človek nemá nejakú nadriadenú firmu, je sám sebe pánom a rozhoduje o práci, ktorú bude vykonávať. Freelanceri sú zvyčajne lacnejší, ako keď zadávate zákazku firme, ale je tam väčšie riziko, že sa vytratí a vašu zákazku nedokončí.

Front-End produkt

Je prvý produkt v Sales Funeli. Zvyčajne je veľmi lákavý. Po jeho kúpe bude zákazníkovi ponúknutý Upsell, nejaké ďalšie zdokonalenie Front-end produktu alebo nejaký doplnok.

Niche

Toto slovíčko v preklade znamená výklenok alebo útočisko, ale to úplne nevystihuje jeho význam. Niche predstavuje určitý trhový segment, na ktorý cielite svoju ponuku. Napríklad mladé mamičky, majitelia psov, cestovatelia. Tot je však veľmi široké zacielenie, preto sa definujú menšie segmenty, ktoré sa tiež môžu volať Niche alebo niekedy Sub-Niche. Napríklad majitelia retrieverov, alebo mladé mamičky, ktorých dieťa má nejakú chorobu a podobne. Čím presnejšie viete zacieliť svoju ponuku, tým väčšiu máte šancu, že svoj produkt predáte.

Optin page/squeeze page

Optin Page alebo Squeeze Page je jednoduchá stránka, ktorej jedinou úlohou je získať  kontakt (zvyčajne meno a Email) ako protihodnotu za nejaký digitálny obsah, napríklad eBook, program a podobne.

Sales funnel V preklade by to bol "Predajný lievik". Pre vysvetlenie je to skupina produktov, ktoré sa  predávajú za sebou. V reálnom svete by ste sa s predajným lievikom mohli stretnúť napríklad v MacDonalde. Objednáte si Hamburger a ponúknu vám väčšie hranolky, kolu, možno vám pripomenú, že majú nejakú novinku alebo akciu a nakoniec zaplatíte možno 2x viac, ako by ste chceli. Sales Funnel súvisí s Upsell a Downsell.
Sales Page

V preklade je to predajná stránka. Jej cieľom je predať nejaký produkt alebo službu. Je to častokrát iba jednostránkový web, bez možnosti prekliknúť sa na iný obsah. Zvyčajne obsahuje informácie o produkte, videá, Testimonialy (recenzie), bonusy, ktoré klient získa keď kúpi produkt. Častokrát ešte môže obsahovať prvok Scarcity. Dobrí predajcovia ponúkajú aj garanciu vrátenia peňazí v stanovenom čase (napríklad do mesiaca), čo by malo ešte viac odstrániť pochybnosti kupujúceho o zakúpení produktu. Vo väčšine prípadov (pokiaľ sa produkt predáva na overených stránka) sa garancia vrátenia peňazí aj dodržiava.

Scarcity

V preklade by to mohla byť "núdza". Najčastejšie je to forma číselného časového údaju, ktorý sa odpočítava každú sekundu a prvok núdze môže byť finančný alebo časový. Napríklad, táto ponuka platí do "časový údaj", alebo Cena sa zvýši o "časový údaj". Tento prvok Scarcity môže byť fiktívny alebo reálny. To znamená, že keď napríklad na druhý deň navštívite stránku tak bude číselník nadstavený zas na pôvodný čas alebo naopak, môže stáť na nule a cena je zvýšená.

Testimonial

Je to zvyčajne text alebo video, ktorý pojednáva o predávanom produkte a vychvaľuje jeho dobrá vlastnosti. Cieľom Testimonialu je presvedčiť kupujúceho, že aj iní ľudia produkt kúpili a odporúčajú ho ďalej. V súčasnom drastickom marketingovom svete je testimonial iba zriedkavo úprimný. Väčšinou je osoba a text úplne vymyslený, alebo text napíše reálna osoba (čím známejšia, tým lepšie), ale odporúčaný produkt nikdy nevyskúšala. Zvyčajne to robia marketeri ako reciprocitu.

Traffic

Možno najlepšie slovíčko z prekladu je "Dopravný ruch" , lebo v internetovom marketingu to znamená účastníkov Internetu. Keď sa hovorí, že potrebujem "traffic" (čítaj trafik), tak mám na mysli získať návštevníkov svojej web stránky. Takisto môže byť variácia "Paid Trafic", čo v skratke znamená rôzne typy platenej reklamy. Opakom je "Organic Traffic", kedy privediete návštevníkov na svoje stránky úplne bezplatne. 

Upsell

Upsell je produkt v Sales Funeli, ktorý bude ponúknutý po tom, čo zákazník kúpi predchádzajúci produkt.

VA - Virtual Assistent Toto je jeden z najpopulárnejších pracovných ponúk na Internete. Potrebujete urobiť nejakú internetovú štúdiu, triediť Emaily, prepisovať desiatky strán textu? Môžete si na takéto práce najať človeka z druhej strany zemegule a bude pre vás pracovať, len keď mu zadáte úlohu. Takže keď nebude práca, nebude vás nič stáť. Najtypickejším miestom kde nájdete Virtuálnych asistentov je Fiverr or Upwork.

Comments


Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.

Menu

ZAREGISTRUJTE SA
a získajte najlepšie tipy
ako zarábať na internete